choqok - en to ja translation catalogue (277 entries)

en: Cannot load the %1 plugin. Please check your installation.
ja: %1 プラグインを読み込めませんでした。インストールを確認してください。

en: Cannot find the desired account.
ja: 要求されたアカウントが見つかりませんでした。

en: Are you sure you want to remove the selected account?
ja: 本当に選択したアカウントを削除しますか？

en: Cannot remove the account.
ja: アカウントを削除できませんでした。

en: Select Micro-Blogging Service
ja: マイクロブログサービスを選択

en: You need to restart Choqok for the accounts priority changes to take effect.
ja: アカウント優先度の変更を反映させるには Choqok を再起動する必要があります。

en: Add New Account
ja: 新しいアカウントを追加

en: The Account registration failed.
ja: アカウントの登録に失敗しました。

en: Cannot validate your input information.
    Please check the fields' data.
    Maybe a required field is empty?
ja: 入力情報を検証できませんでした。
    フィールドのデータを確認してください。
    必要なフィールドが空かもしれません。

en: Edit Account
ja: アカウントの編集

en: Appearance
ja: 外観

en: None
ja: なし

en: &General
ja: 一般(&G)

en:  Minute |  Minutes
ja[0]:  分
ja[1]:  分

en: URL &Shortening
ja: URL 短縮(&S)

en: General Plugins
ja: 一般プラグイン

en: KDE Micro-Blogging Client.
ja: KDE マイクロブログクライアント。

en: Author and Core Developer
ja: 作者と中心的開発者

en: Developer
ja: 開発者

en: UI improvements
ja: UI 改良

en: Search API implementation
ja: 検索 API の実装

en: Update Timelines
ja: タイムラインを更新(&U)

en: Quick Post
ja: クイック投稿

en: Mark All As Read
ja: すべて既読としてマーク(&M)

en: Minimize
ja: 最小化(&I)

en: Restore
ja: 復元

en: Enable Update Timer
ja: 更新タイマーを有効化(&E)

en: Enable Notifications
ja: 通知を有効化(&N)

en: Clear Avatar Cache
ja: アバターのキャッシュをクリア(&C)

en: You have to restart Choqok to load avatars again
ja: 再度アバターを読み込むには Choqok を再起動する必要があります

en: No account created. You have to create an account before being able to make posts.
ja: アカウントは作成されませんでした。投稿する前にアカウントを作成しければなりません。

en: In order to use Choqok you need an account at one of the supported micro-blogging services.
    Would you like to add your account now?
ja: Choqok を使うにはサポートされているマイクロブログサービスの一つでアカウントを作成しなければなりません。
    今アカウントを追加しますか？

en: Loading timelines...
ja: タイムラインを読み込み中...

en: 1 unread post | %1 unread posts
ja[0]: 未読の投稿 1 件
ja[1]: 未読の投稿 %1 件

en: Choqok - Disabled
ja: Choqok - 無効

en: Send Private Message
ja: プライベートメッセージを送る

[ctx: Send private message]
en: Send
ja: 送信

[ctx: Send message to]
en: To:
ja: 送信先:

en: Reload friends list
ja: 友達リストを再読み込みします

en: Please wait...
ja: お待ちください...

[ctx: Timeline Name]
en: Home
ja: TimeLine

[ctx: Timeline description]
en: You and your friends
ja: あなたとあなたの友達

[ctx: Timeline Name]
en: Reply
ja: Mentions

[ctx: Timeline description]
en: Replies to you
ja: あなたへの返信

[ctx: Timeline Name]
en: Inbox
ja: DM (Recv)

[ctx: Timeline description]
en: Your incoming private messages
ja: あなたの受信したダイレクトメッセージ

[ctx: Timeline Name]
en: Outbox
ja: DM (Send)

[ctx: Timeline description]
en: Private messages you have sent
ja: あなたの送信したダイレクトメッセージ

[ctx: Timeline Name]
en: Favorite
ja: お気に入り

[ctx: Timeline description]
en: Your favorites
ja: あなたのお気に入り

[ctx: Timeline Name]
en: Public
ja: 公開

[ctx: Timeline description]
en: Public timeline
ja: 公開タイムライン

[ctx: Timeline description]
en: Your posts that were ReTweeted by others
ja: 他人がリツィートした投稿

en: Send Private Message...
ja: プライベートメッセージを送る...

en: Search...
ja: 検索...

en: Update Friends List
ja: 友達リストを再読み込みします

en: Creating the new post failed. Text is empty.
ja: 新しい投稿の作成に失敗しました。テキストが空です。

en: Creating the new post failed. %1
ja: 新しい投稿の作成に失敗しました。%1

en: Creating the new post failed. The result data could not be parsed.
ja: 新しい投稿の作成に失敗しました。結果データを解析できませんでした。

en: Creating the new post failed, with error: %1
ja: エラーで新しい投稿の作成に失敗しました: %1

en: New post submitted successfully
ja: 新しい投稿の送信に成功しました

en: Private message sent successfully
ja: プライベートメッセージの送信に成功しました

en: Fetching the new post failed. %1
ja: 新しい投稿の取得に失敗しました。%1

en: Fetching new post failed. The result data could not be parsed.
ja: 新しい投稿の取得に失敗しました。結果データを解析できませんでした。

en: Fetching new post failed, with error: %1
ja: エラーで新しい投稿の取得に失敗しました: %1

en: Removing the post failed. %1
ja: 投稿の削除に失敗しました。%1

en: Favorite creation failed. %1
ja: お気に入りの作成に失敗しました。%1

en: Removing the favorite failed. %1
ja: お気に入りの削除に失敗しました。%1

en: Timeline update failed, %1
ja: タイムラインの更新に失敗しました、%1

en: Retrieving the friends list failed. The data returned from the server is corrupted.
ja: 友達リストの取得に失敗しました。サーバから返ってきたデータが壊れています。

en: Creating friendship with %1 failed. %2
ja: %1 との友達関係の作成に失敗しました。%2

en: You are now listening to %1's posts.
ja: 今 %1 のポストを聴いています。

en: Creating friendship with %1 failed: the server returned invalid data.
ja: %1 との友達関係の作成に失敗しました: サーバが無効なデータを返しました。

en: Creating friendship with %1 failed: %2
ja: %1 との友達関係の作成に失敗しました: %2

en: Destroying friendship with %1 failed. %2
ja: %1 との友達関係を壊すことに失敗しました。%2

en: You will not receive %1's updates.
ja: %1 の更新を受けとりません。

en: Destroying friendship with %1 failed: the server returned invalid data.
ja: %1 との友達関係を壊すことに失敗しました: サーバが無効なデータを返しました。

en: Destroying friendship with %1 failed: %2
ja: %1 との友達関係を壊すことに失敗しました: %2

en: Blocking %1 failed. %2
ja: %1 のブロックに失敗しました。%2

en: You will no longer be disturbed by %1.
ja: %1 にもう邪魔されません。

en: Blocking %1 failed: the server returned invalid data.
ja: %1 のブロックに失敗しました: サーバが無効なデータを返しました。

en: Could not parse the data that has been received from the server.
ja: サーバから受信されてるデータを解析できませんでした。

en: The search result is empty.
ja: 検索結果は空です。

[ctx: @info:tooltip]
en: Reply
ja: リプライ

[ctx: @info:tooltip]
en: Favorite
ja: お気に入り

en: Show Conversation
ja: 会話を表示

en: <a href='replyto://%1'>in reply to</a>&nbsp;<a href="%2" title="%2">%3</a>
ja: <a href="%2" title="%2">%3</a>&nbsp;<a href='replyto://%1'>宛</a>

en: Search
ja: 検索

[ctx: Search query]
en: Query:
ja: クエリ:

en: Search results for %1
ja: %1 の検索結果

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Page Number
ja: ページ番号

en: Conversation
ja: 会話

en: Cannot load user information.
ja: ユーザ情報を読み込めませんでした。

en: Close
ja: 閉じる

en: Unsubscribe
ja: 購読中止

en: Subscribe
ja: 購読

en: Block
ja: ブロック

en: There is no account with alias %1.
ja: エイリアス %1 を持つアカウントがありません。

en: An account with this alias already exists: a unique alias has to be specified.
ja: このエイリアスを持つアカウントが既に存在します: 一意なエイリアスを指定しなければなりません。

en: Cannot create a KDE Job. Please check your installation.
ja: KDE ジョブを作成できませんでした。インストールを確認してください。

en: Cannot download image from %1.
ja: %1 から画像をダウンロードできませんでした。

en: The download failed. The returned file is corrupted.
ja: ダウンロードに失敗しました。返ってきたファイルが壊れています。

en: Uploading medium failed: cannot read the medium file.
ja: メディアのアップロードに失敗しました: メディアファイルを読めません。

en: Error on parsing results
ja: 結果の解析時にエラー

en: Error
ja: エラー

en: Success
ja: 成功

en: New posts
ja: 新しい投稿

en: Shortening a URL
ja: URL の短縮

en: <strong>Note:</strong><br/><em>Ctrl+S</em> to enable/disable auto spell checker.
ja: <strong>注:</strong><br/>自動スペルチェッカーの有効化/無効化には <shortcut>Ctrl+S</shortcut>。

en: Abort
ja: 中止

en: Mark all as read
ja: すべて既読としてマーク

en: More
ja: その他

en: Latest update:
ja: 最終更新:

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: @info:tooltip]
en: ReSend
ja: リツィート

en: Just now
ja: ちょうど今

en: 1 sec ago | %1 secs ago
ja[0]: 1 秒前
ja[1]: %1 秒前

en: 1 min ago | %1 mins ago
ja[0]: 1 分前
ja[1]: %1 分前

en: 1 hour ago | %1 hours ago
ja[0]: 1 時間前
ja[1]: %1 時間前

en: 1 day ago | %1 days ago
ja[0]: 昨日
ja[1]: %1 日前

en: Are you sure you want to remove this post from the server?
ja: 本当にサーバからこの投稿を削除しますか？

[ctx: Submit post]
en: Submit
ja: 送信(&S)

en: All
ja: すべて(&A)

en: Attach a file
ja: ファイルを添付

en: Link to uploaded medium will be added here after uploading process succeed.
ja: アップロード完了後、アップロードしたメディアへのリンクをここに追加します。

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Link Location
ja: リンクの場所をコピー

en: Select All
ja: すべて選択

en: 1 new post in %2(%3) | %1 new posts in %2(%3)
ja[0]: %2 (%3) に 1 件の新しい投稿
ja[1]: %2 (%3) に %1 件の新しい投稿

en: Upload Medium
ja: アップロード先

en: Upload
ja: アップロード

en: Uploading...
ja: アップロード中...

en: Medium uploading failed.
ja: メディアのアップロードに失敗しました。

en: Select Media to Upload
ja: アップロードするメディアを選択

en: Discard Attachment
ja: 添付ファイルを破棄

[ctx: Timeline name]
en: Repeated
ja: リピートした

[ctx: Timeline description]
en: Your posts that were repeated by others
ja: 他人がリピートした投稿

en: Manual ReSend
ja: 手動リツィート

en: Repeat
ja: リピート

en: Repeat post using API
ja: API を使用して投稿をリピート

[ctx: Who is user]
en: Who is %1
ja: %1 は誰

[ctx: Posts from user]
en: Posts from %1
ja: %1 からの投稿

[ctx: Replies to user]
en: Replies to %1
ja: %1 への返信

[ctx: Open profile page in browser]
en: Open profile in browser
ja: プロフィルをウェブブラウザで開く

en: Actions
ja: アクション(&A)

[ctx: Send direct message to user]
en: Send private message to %1
ja: %1 へプライベートメッセージを送る

[ctx: Unsubscribe from user]
en: Unsubscribe from %1
ja: %1 の購読中止

[ctx: Subscribe to user]
en: Subscribe to %1
ja: %1 を購読

[ctx: Block user]
en: Block %1
ja: %1 をブロック

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents Including This Hashtag
ja: このハッシュタグを含む Dent

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents Including This Group
ja: このグループを含む Dent

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents From This User
ja: このユーザからの Dent

[ctx: Dents are Identica posts]
en: Dents To This User
ja: このユーザへの Dent

en: Unable to fetch search results.
ja: 検索結果を取得できませんでした。

en: Unable to fetch search results: %1
ja: 検索結果を取得できませんでした: %1

en: Add List
ja: リスト追加

note: i18n: file: plugins/filter/filterprefs.ui:73 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnAdd)
en: Add
ja: 追加

en: You should provide both list author username and list name.
ja: リスト名とユーザ名

en: Retweet to your followers?
ja: リツィートしますか？

en: Add User List...
ja: ユーザを追加

en: Retweet
ja: リツィート

en: Retweet post using API
ja: API を使用して投稿をリツィート

[ctx: Including user name]
en: Including %1
ja: %1 を含む

[ctx: Unfollow user]
en: Unfollow %1
ja: %1 のフォローを解除

[ctx: Follow user]
en: Follow %1
ja: %1 をフォロー

en: Custom Search
ja: カスタム検索

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets To This User
ja: このユーザへのツイート

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets From This User
ja: このユーザからのツイート

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets Including This Username
ja: このユーザ名を含むツイート

[ctx: Tweets are Twitter posts]
en: Tweets Including This Hashtag
ja: このハッシュタグを含むツイート

en: Configure Filters
ja: フィルタを設定

en: Configure Filters...
ja: フィルタを設定...

en: Author Client
ja: クライアント

en: Reply to User
ja: ユーザへの返信

en: Does Not Contain
ja: 収容できません

en: Exact Match
ja: 完全一致

en: Regular Expression
ja: 表現の管理

en: Post Text with Choqok
ja: Choqok を使ってテキストを投稿

en: You need to select text to post.
ja: 送信するテキストを選択してください。

en: Now Listening
ja: 今聴いている曲(&N)

[ctx: Player is running, But it's not playing.]
en: Play your desired music player.
ja: ミュージックプレーヤーを選択してください。

en: No supported player found.
ja: サポートしてるプレーヤーが見つかりませんでした。

en: The Search action plugin does not support the current microblog.
ja: 検索アクションプラグインは現在のマイクロブログをサポートしません。

en: API key is invalid
ja: APIキーは無効です。

en: Login is invalid
ja: ログインは無効です。

en: Rate limit exceeded. Try another shortener.
ja: 制限を超えています。もう少し短くして再度試してください。

en: Checking...
ja: チェック中...

en: Cannot create a short url.
    %1
ja: 短縮 URL を作成できません。
    %1

en: Random host
ja: ランダムホスト

en: Yourls Error
ja: Yourls エラー

en: Something happens wrong. Error %1. Try again later
ja: 何か間違っているようです。Error %1 後で再度試してみてください。

en: Malformed response
ja: 不明な応答

note: i18n: file: choqok/choqokui.rc:4 i18n: ectx: Menu (file)
en: File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: file: choqok/choqokui.rc:11 i18n: ectx: Menu (tools) i18n: file: plugins/filter/filterui.rc:4 i18n: file: plugins/nowlistening/nowlisteningui.rc:4 i18n: file: plugins/searchaction/searchactionui.rc:4
en: Tools
ja: ツール(&T)

note: i18n: file: choqok/choqokui.rc:15 i18n: ectx: Menu (settings) i18n: file: plugins/uploaders/flickr/flickrprefs.ui:82 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settingsTab)
en: Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: file: choqok/config/accounts/accountswidget_base.ui:28 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnAdd)
en: Add a new account
ja: 新しいアカウントを追加する

note: i18n: file: choqok/config/accounts/accountswidget_base.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnAdd)
en: &Add...
ja: 追加(&A)...

note: i18n: file: choqok/config/accounts/accountswidget_base.ui:41 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnEdit)
en: Modify the selected account
ja: 選択したアカウントを編集する

note: i18n: file: choqok/config/accounts/accountswidget_base.ui:44 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnEdit)
en: &Modify...
ja: 編集(&M)...

note: i18n: file: choqok/config/accounts/accountswidget_base.ui:54 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnRemove)
en: Remove the selected account
ja: 選択したアカウントを削除する

note: i18n: file: choqok/config/accounts/accountswidget_base.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnRemove)
en: &Remove
ja: 削除(&R)

note: i18n: file: choqok/config/accounts/accountswidget_base.ui:130 i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Alias
ja: エイリアス

note: i18n: file: choqok/config/accounts/accountswidget_base.ui:135 i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Micro-Blog
ja: マイクロブログ

note: i18n: file: choqok/config/accounts/accountswidget_base.ui:140 i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Read Only
ja: 読み取り専用

note: i18n: file: choqok/config/accounts/accountswidget_base.ui:143 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Read Only account
ja: 読み取り専用アカウント

note: i18n: file: choqok/config/accounts/accountswidget_base.ui:148 i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Include in Quick Post
ja: クイック投稿に含める

note: i18n: file: choqok/config/accounts/accountswidget_base.ui:151 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, accountsTable)
en: Show in Quick Post
ja: クイック投稿に表示する

note: i18n: file: choqok/config/appearance/appearanceconfig_base.ui:17 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_isEmoticonsEnabled)
en: Enable emoticons
ja: 感情アイコンを有効にする(&E)

note: i18n: file: choqok/config/appearance/appearanceconfig_base.ui:24 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useReverseOrder)
en: Show posts in reverse order (Needs restart to take effect)
ja: タイムラインを逆に表示する (再起動が必要です)

note: i18n: file: choqok/config/appearance/appearanceconfig_base.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showRetweetsInChoqokWay)
en: Show Retweeted/Repeated posts in Choqok way
ja: Choqok から見た リツィート/ツイート で表示

note: i18n: file: choqok/config/appearance/appearanceconfig_base.ui:44 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_isCustomUi)
en: Use custom colors
ja: カスタム色を使う(&U)

note: i18n: file: choqok/config/appearance/appearanceconfig_base.ui:72 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Post Color Preferences
ja: 投稿色設定

note: i18n: file: choqok/config/appearance/appearanceconfig_base.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Background
ja: 背景

note: i18n: file: choqok/config/appearance/appearanceconfig_base.ui:90 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default color:
ja: 標準の色:

note: i18n: file: choqok/config/appearance/appearanceconfig_base.ui:127 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unread post color:
ja: 未読投稿の色:

note: i18n: file: choqok/config/appearance/appearanceconfig_base.ui:171 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Foreground
ja: 前景

note: i18n: file: choqok/config/appearance/appearanceconfig_base.ui:181 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Own post color:
ja: 自分の投稿の色:

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_general.ui:17 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Options
ja: 一般オプション

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_general.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSplashScreen)
en: Show splash-screen on startup
ja: 起動時にスプラッシュスクリーンを表示する(&L)

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_general.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_markAllAsReadOnExit)
en: Mark all posts as read on exit
ja: 終了時にすべての投稿を既読としてマークする(&M)

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_general.ui:46 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_markAllAsReadOnHideToSystray)
en: Mark all unread posts as read, when hiding to system tray
ja: システムトレイアイコンに隠したときに、すべての未読の投稿を既読としてマークする(&R)

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_general.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableSpellChecker)
en: Enable automatic spellchecking in the message editor
ja: メッセージエディタで自動スペルチェックを有効にする(&E)

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_general.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomBrowser)
en: Use &custom web browser:
ja: カスタムウェブブラウザを使う(&W):

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_general.ui:89 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCustomRT)
en: Use custom prefix for ReSend [ReTweet]:
ja: リツィート用のカスタム接頭辞を使う(&P):

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_general.ui:108 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Timelines Options
ja: タイムラインのオプション

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_general.ui:118 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Update interval:
ja: 更新間隔(&U):

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_general.ui:137 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Number of posts to show in timelines:
ja: タイムラインに表示する投稿数(&N):

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_general.ui:154 i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KIntSpinBox, kcfg_updateInterval)
en: Disabled
ja: 無効

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_notifications.ui:17 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showAllNotifiesInOne)
en: &Show all new posts in one notification
ja: 一つの通知にすべての新しい投稿を表示する(&S)

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_notifications.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Notification duration:
ja: 通知持続時間(&N):

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_shorten_base.ui:17 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_shortenOnPaste)
en: Shorten &URLs on paste
ja: 貼り付け時に URL を短縮する(&U)

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_shorten_base.ui:24 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_removeHttp)
en: Remove "http://" from shortened URLs
ja: URL から "http://" を削除する

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_shorten_base.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Shortening &service:
ja: 短縮サービス(&R):

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_shorten_base.ui:56 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, configPlugin) i18n: file: libchoqok/ui/uploadmedia_base.ui:71
en: Configure plugin
ja: プラグインを設定

note: i18n: file: choqok/config/behavior/behaviorconfig_shorten_base.ui:69 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, aboutPlugin) i18n: file: libchoqok/ui/uploadmedia_base.ui:90
en: About plugin
ja: プラグインについて

note: i18n: file: libchoqok/ui/uploadmedia_base.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Medium to upload:
ja: アップロードするメディアを選択:

note: i18n: file: libchoqok/ui/uploadmedia_base.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Upload via:
ja: アップロード先:

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:21 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: StatusNet Account
ja: StatusNet のアカウント

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: file: microblogs/ocs/ocsconfigurebase.ui:19 i18n: file: microblogs/twitter/twittereditaccount_base.ui:27
en: &Alias:
ja: エイリアス(&A):

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:42 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_alias) i18n: file: microblogs/ocs/ocsconfigurebase.ui:32 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, cfg_alias) i18n: file: microblogs/twitter/twittereditaccount_base.ui:40
en: The account alias
ja: アカウントのエイリアス

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:45 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_alias) i18n: file: microblogs/ocs/ocsconfigurebase.ui:35 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, cfg_alias) i18n: file: microblogs/twitter/twittereditaccount_base.ui:
en: The alias is the name you want to give to your account. It should be unique. You can have several connections to the same service so the alias lets you give them names.
ja: エイリアスはアカウントに与える名前です。エイリアスは一意にすべきです。同じサービスに複数接続できるのでエイリアスにより接続に名前を与えることができます。

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:62 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: microblogs/ocs/ocsconfigurebase.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: microblogs/twitter/twittereditaccount_base.ui:60
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Note:</span><span style=" font-size:8pt;"> The alias must be unique.</span></p></body></html>
ja: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">注:</span><span style=" font-size:8pt;"> エイリアスは一意でなければなりません。</span></p></body></html>

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:77 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Server
ja: サーバ

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:83 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: StatusNet server:
ja: StatusNet のサーバ:

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: API path:
ja: API のパス:

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:158 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:266 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Username:
ja: ユーザ名(&U):

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:171 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_oauthUsername) i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:236 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, kcfg_basicUsername) i18n: file: microblogs/laconic
en: The name you use to connect to the service
ja: サービスに接続するのに使う名前

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:217 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, kcfg_authorize) i18n: file: microblogs/twitter/twittereditaccount_base.ui:151
en: Verify Credentials
ja: 認証情報を検証する

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:243 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Password:
ja: パスワード(&P):

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:296 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabTimelines) i18n: file: microblogs/twitter/twittereditaccount_base.ui:178
en: Timelines Configuration
ja: タイムラインの設定

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:308 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: file: microblogs/twitter/twittereditaccount_base.ui:190
en: Which timelines do you like to be enabled?
ja: どのタイムラインを有効にしますか？

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:316 i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, timelinesTable) i18n: file: microblogs/twitter/twittereditaccount_base.ui:198
en: Name
ja: 名前

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:321 i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, timelinesTable) i18n: file: microblogs/twitter/twittereditaccount_base.ui:203
en: Enable
ja: 有効

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:330 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabConf)
en: Configuration
ja: 設定(&N)

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:338 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_changeExclamationMark)
en: To prevent spamming on some groups, you can set here to change the exclamation point (that used to refer to a group), to something else (e.g. nothing.)
ja: 複数のグループでスパムを送信するのを防ぐため、ここで設定することで (グループを参照するのに使われる) 感嘆符を何か別のもの (例えば、無) に変えられる。

note: i18n: file: microblogs/laconica/laconicaeditaccount_base.ui:341 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_changeExclamationMark)
en: On re-dent, change exclamation mark to:
ja: 再 dent 時に、感嘆符を次のものに変える:

note: i18n: file: microblogs/twitter/twittereditaccount_base.ui:21 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAccount)
en: Twitter Account
ja: Twitter のアカウント

note: i18n: file: microblogs/twitter/twittereditaccount_base.ui:73 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_basicAuth)
en: Credentials
ja: 認証情報

note: i18n: file: microblogs/twitter/twittereditaccount_base.ui:79 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: plugins/shorteners/yourls/yourlsprefs.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
ja: ユーザ名:

note: i18n: file: microblogs/twitter/twittereditaccount_base.ui:92 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: file: plugins/shorteners/yourls/yourlsprefs.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: file: plugins/uploaders/posterous/posterousprefs.ui:74 i18n: ectx: pr
en: Password:
ja: パスワード:

note: i18n: file: microblogs/twitter/twitterlistdialog_base.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadUserLists)
en: Load lists
ja: リスト検索

note: i18n: file: plugins/filter/addeditfilter_base.ui:17 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter &Field:
ja: フィルタフィールド(&F)

note: i18n: file: plugins/filter/addeditfilter_base.ui:30 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Filter &Type:
ja: フィルタタイプ(&T):

note: i18n: file: plugins/filter/addeditfilter_base.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Text:
ja: テキスト(&T):

note: i18n: file: plugins/filter/filterprefs.ui:21 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Rules
ja: ルール

note: i18n: file: plugins/filter/filterprefs.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Field
ja: フィールド

note: i18n: file: plugins/filter/filterprefs.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Type
ja: タイプ

note: i18n: file: plugins/filter/filterprefs.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, filters)
en: Filter
ja: フィルタ

note: i18n: file: plugins/filter/filterprefs.ui:80 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnEdit)
en: Modify
ja: 編集

note: i18n: file: plugins/filter/filterprefs.ui:100 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnRemove)
en: Remove
ja: 削除

note: i18n: file: plugins/nowlistening/nowlisteningprefs.ui:17 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Valid metadata:
ja: 有効なメタデータ:

note: i18n: file: plugins/nowlistening/nowlisteningprefs.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Template:
ja: テンプレート:

note: i18n: file: plugins/shorteners/yourls/yourlsprefs.ui:17 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Yourls API URL:
ja: Yourls API の URL:

note: i18n: file: plugins/untiny/untinyprefs.ui:17 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useUntinyDotCom)
en: Use untiny.com service
ja: untiny.com のサービスを利用します

note: i18n: file: plugins/uploaders/mobypicture/mobypictureprefs.ui:64 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Login:
ja: ログイン:
